Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč na web?

6. 10. 2007

Pokud chcete dát o čemkoli cokoli vědět, není nic snazšího, než to udělat na internetu. V současnosti může na internet vstoupit úplně každý – existuje řada bezplatných publikačních systémů, ve kterých si může založit stránky i běžný uživatel bez toho, aby musel ovládat speciální jazyky pro tvorbu stránek (HTML, XHTML, CSS, PHP aj.).

Můžete si založit stránku o tom, co vás zajímá, a mohlo by tedy zajímat i ostatní:

  • rodinné stránky či fotogalerie pro příbuzné a známé (na internetu si můžete vést i rodinnou kroniku (zpracovat a vystavit vyprávění svých babiček – rodinná historie se stane vystavením na internetu pro nejmladší generaci atraktivnější)

  • internetový deník (blog)

  • kreativní stránky (pokud píšete do šuplíku povídky či poezii, nebo malujete či se věnujete např. keramice, můžete svá díla publikovat)

  • stránky zájmové (například o místě, kde žijete, o kroužku, který vedete či který navštěvuje vaše dítě, nebo o vašem koníčku) http://www.zlin.estranky.cz/

  • stránky na závažnější téma (například o nemoci vaší, nebo vašeho dítěte, které mohou pomoci lidem s podobným osudem, jako terapie může v určitých případech fungovat i publikování zkušeností s alkoholismem či jinou závislostí v rodině či s domácím násilí, příklad http://www.evahurychova.estranky.cz/)

Založení a vedení stránek s jakýmkoli obsahem rozhodně velmi posílí vaše počítačové dovednosti. I když se naučíte „jen“ ovládat publikační systém, a nikoli přímo vytvářet stránky v HTML, CSS atd., získáte sebevědomí a snadno se později naučíte pracovat s jakýmkoli jiným systémem. Všechny tyto systémy fungují podobným způsobem – stejně jako textové či grafické editory nebo internetové prohlížeče.

Při navrhování struktury stránek, což obnáší logické rozdělení materiálů do rubrik a podrubrik, budete rozvíjet své analytické schopnosti. Při vymýšlení titulků, mezititulků, perexů a psaní textů velmi posílíte své komunikační schopnosti a procvičíte pravopis.

Stránky můžete oživit vlastními fotografiemi, které se naučíte pro tento účel zpracovávat. Přitom si můžete zlepšit práci se adresáři a naučit se instalovat programy.

Proto vzhůru na internet, tvorbou vlastních webových stránek povzbudíte svou kreativitu a stanete se internetovými novináři. I když založíte pouze rodinné stránky či blog, věřte, že to není ztráta času – naopak, investovaný čas a energie se vám vrátí v podobě většího sebevědomí při práci s počítačem a internetem, a navíc vytvoříte něco, co velmi ocení vaši blízcí.

Pro komerční využití – ať už internetový obchod nebo firemní stránky – je efektivnější profesionální prezentace vytvořená na zakázku.